•      Z kart historii…

2 czerwca 1936 r. – powstanie komitetu budowy szkoły; skład komitetu: Bronisław Noga – przewodniczący, Józef Borkowski – sekretarz, członkowie: Franciszek Łobocki, Karol Sapleta, Franciszek Borucki, Franciszek Chmielewski, Bronisław Szmelter.

wrzesień 1937 r. – rozpoczęcie  budowy szkoły.

9 listopada 1938 r. – uroczyste otwarcie szkoły, poświęcenie budynku przez biskupa chełmińskiego księdza doktora Stanisława Okoniewskiego.

Szkoła w Jeżewie 9 listopada 1938 r.

Podpis Bronisława Nogi w starej kronice szkoły.

1938/1939 – do szkoły uczęszcza ponad 400 uczniów; nauczyciele: Maria Rajkowska, Aniela Waloskowa, Jadwiga Wierzchowska, Elżbieta Sinicka-Złochowska, Tadeusz Wasilewski, Izydor Ossowski, Zygmunt Schmelter, Franciszek Złochowski, Bronisław Noga – kierownik.

1 września 1939 r. – zamknięcie szkoły spowodowane wybuchem II wojny światowej.

Styczeń 1940 r. – uruchomienie niemieckiej szkoły, do której uczęszczać musiały także polskie dzieci.

13 marca 1945 r. – po wyzwoleniu Jeżewa spod niemieckiej okupacji ponowne zarządzanie szkołą obejmuje  Bronisław Noga.

23 kwietnia 1945 r. – rozpoczęcie nauki w szkole w Jeżewie; nauczyciele: Franciszek Jórkowski, Anna Milewska, Maria Rajkowska, Aniela Waloskowa, Olimpia Lahuta, Klara Wałaszkówna (od 1947 r. Franciszek Wróblewski).

9 września 1952 r. - śmierć  Bronisława Nogi; przekazanie funkcji dyrektora szkoły Franciszkowi Jórkowskiemu.

1957 r.  – powołanie przez władze oświatowe Leona  Krei na kierownika placówki.

Koniec lat 50. – otwarcie przedszkola, uruchomienie kuchni ze stołówką.

1960-64 – uruchomienie pracowni zajęć technicznych, fizyki, biologii, geografii i historii.

1 września 1972 r.  – objęcie funkcji dyrektora szkoły przez Zygmunta Smeję.

1 września 1984 r. – powierzenie funkcji dyrektora szkoły Kazimierzowi Szmergalskiemu w związku z powołaniem Zygmunta Smei na inspektora Oświaty i Wychowania Gminy Jeżewo.

26 listopada 1984 r. – utworzenie Społecznego Komitetu Pomocy Szkole w celu zgromadzenia środków na pomoc placówce w zakresie jej rozbudowy.

1987 r. – rozpoczęcie rozbudowy szkoły.

1 września 1988 r. – powierzenie stanowiska dyrektora szkoły Zbigniewowi Dąbrowskiemu

w związku z przejściem na emeryturę Kazimierza Szmergalskiego.

1988 r. – uroczyste obchody 50-lecia szkoły.

Koniec 1990 r. – stan surowy rozbudowanej części placówki.

1991 r. – oddanie do użytku nowoczesnych sanitariatów.

1991 r. – ksiądz biskup A. Śliwiński w szkole w Jeżewie.

1993 r. – uroczystość środowiskowa zorganizowana przez szkołę z okazji 700-lecia Jeżewa.

1993 – 1997 – grupa aktywnych nauczycieli jeżewskiej szkoły współtwórcami lokalnej gazety „Wieści”.

1993 r. – opracowanie przez nauczycieli jeżewskiej szkoły folderu geograficzno-historycznego o Jeżewie.

1994 r. – przekazanie do użytku czterech sal lekcyjnych, biblioteki z czytelnią, pomieszczenia do świetlicy, klasy zerowej, pokoju nauczycielskiego, kuchni ze stołówką oraz szatni; zastąpienie ogrzewania węglowego olejowym; pokrycie boiska szkolnego  asfaltem.

1996 r. – otynkowanie nowej części budynku szkoły.

1996 r. – ksiądz biskup P. Krupa gościem jeżewskiej szkoły.

1997 r. – zakończenie rozbudowy szkoły; uruchomienie gabinetu lekarskiego, sali komputerowej, pomieszczenia dla pedagoga szkolnego, archiwum szkoły.

9 listopada 1998 r. – nadanie Szkole Podstawowej imienia Adama Mickiewicza, wręczenie sztandaru.

1999 r. – powołanie przez Radę Gminy w Jeżewie Gimnazjum w Jeżewie, dyrektorem zostaje Janusz Brózdowski.

8 sierpnia 2000 r. – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali sportowej.

7 września 2001 r. – uroczyste otwarcie hali sportowej.

26 września 2001 r. – wizyta w szkole księdza biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi.

2002 r.  – utworzenie Zespołu Szkół w Jeżewie (połączenie gimnazjum, szkoły podstawowej i klas zerowych). Dyrektorem zostaje Zbigniew Dąbrowski, wicedyrektorem ds. gimnazjum - Janusz Brózdowski, wicedyrektorem ds. szkoły podstawowej i klas zerowych - Jolanta Banaszak.

1 września 2007 r. – po przejściu na emeryturę dotychczasowego dyrektora Zbigniewa Dąbrowskiego w wyniku konkursu stanowisko dyrektora szkoły objęła Anita Gajewska-Łyskawa, zastępcami zostali: Jolanta Banaszak i Janusz Brózdowski.

2008 r. – ocieplenie budynku szkoły, wymiana okien, nowe drzwi i nowa elewacja.

9 listopada 2009 r. – nadanie Gimnazjum w Jeżewie imienia Mikołaja Kopernika

oraz wręczenie sztandaru.

2011 r. – szkoła poddana ewaluacji zewnętrznej - wysoka ocena pracy placówki.

2013 r. – remont sekretariatu i gabinetów dyrektorskich.

9 listopada 2013 r. - uroczyste obchody 75-lecia szkoły.

1 września 2017 – z powodu rezygnacji przez Anitę Gajewską-Łyskawa z funkcji  dyrektora szkoły Wójt Gminy Jeżewo powierzył  Jerzemu Prusowi stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza;  zastępcami zostali: Jolanta Banaszak i Janusz Brózdowski

1 września 2017 – w wyniku reformy oświaty nasza szkoła przekształciła się z Zespołu  Szkół na ośmioklasową Szkołę  Podstawową im. Adama Mickiewicza; pierwszy raz pojawiła się klasa siódma, a klasy gimnazjum ulegają wygaszaniu