29.03.2023 r. – XIII Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze, które uczą, bawią i wzruszają”
W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krąplewicach odbył się
XIII Gminny Konkurs Recytatorski: „Wiersze, które uczą, bawią i wzruszają”. Wzięło w nim udział 36 uczniów z gminny Jeżewo w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów. Jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce Huberta Dalaka w turnieju zapaśniczym
W dniu 25.03.2023r. w Pelplinie odbył się Wielkanocny turniej zapaśniczy w zapasach stylu wolnym. W zawodach brał udział uczeń naszej szkoły Hubert Dalak, zdobył złoty medal w kategorii wagowej do 48 kg, kategoria wiekowa Młodzik. Hubert stoczył trzy pojedynki i wszystkie wygrał, czym wywalczył 1. miejsce. W jego kategorii startowało 4 zawodników.
Film promujący nasz region.
W ramach promocji naszej miejscowości i regionu przygotowano film, który zostanie zaprezentowany podczas konferencji w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy pt.: „Spotkanie z regionem?Dlaczego Nie!” w ramach realizacji priorytetu Kuratora Oświaty. W filmie wzięły udział uczennice z klasy 3b: Pola Tuszyńska, Natalia Radzimska i Marta Gliniecka. Zapraszamy do obejrzenia.
Reżyseria: Ewa Rządkowska Scenografia: Ewa Rządkowska, Maria Urban, Kinga Bukowska Nagranie i montaż: Piotr Gill
24.03-24.04.2023 r. - kiermasz taniej książki z Tuliszkowa
W ofercie znajdziecie książki popularnonaukowe albumy, leksykony, słowniki, lektury, kolorowanki, naklejki, kulinaria itp. Zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców na zakupy, które mogą być świetnym prezentem świątecznym. Jest też ciekawa oferta dla klas starszych, pozycje, które pomogą w przygotowaniu do egzaminów ósmoklasisty.
18 marca - Europejski Dzień Mózgu
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, które zapewniły im garść dobrej zabawy i łyk wiedzy na temat mózgu. Dla uczniów z klas 4-8 przygotowano łamigłówki matematyczne oraz warsztaty Aktywny mózg. Uczniowie rozwiązywali zagadki detektywistyczne rozwijające wyobraźnie i logiczne myślenie, wysłuchali wykładu dotyczącego budowy ludzkiego mózgowia oraz wzięli udział w dyskusji na temat kiedy ich mózgi uczą się najlepiej? Ponadto podczas wykonywania prostych eksperymentów dzieci zastanawiały się jak doświadczenia wpływają na prace mózgu?Pamiętajmy! Aktywny mózg wolniej się starzeje, dlatego trenujmy go codziennie!
Uruchomić mózg.... czyli matematyczny escape room
Z okazji obchodzonego w naszej szkole tygodnia mózgu nauczyciele matematyki przeprowadzili we wszystkich klasach IV-VIII matematyczny escape room, w którym uczniowie wykazywali się sprawnością wykonywania działań pamięciowych na liczbach naturalnych.
Umiejętność poprawnego liczenia miała znaczenie dla rozszyfrowania istotnych kodów w kłódkach, a umiejętność właściwej współpracy w grupie prowadziła do przewagi nad pozostałymi zespołami. Zajęcia obudziły w uczniach pozytywną rywalizację, a towarzyszące temu emocje stworzyły wesołą atmosferę podczas lekcji.
21 marca 2023r. - pierwszy dzień wiosny
Fotorelacja z przywitania wiosny przez uczniów klas I-III
10
21 marca Światowy Dzień Poezji
Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Światowy Dzień Poezji obchodzony jest główniew Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.
Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie
W związku z realizacją priorytetu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w obszarze Kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci i młodzieży poprzez wprowadzanie edukacji regionalnej zespół wokalny przygotował występ ludowy na konkurs wojewódzki zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Uczniów do konkursu przygotowała Beata Smeja. Realizację filmową i dźwiękową przygotował Piotr Gill. Dziękujemy Państwu Barbarze i Andrzejowi Bogaleckim za pomoc w nagraniu filmu
Przed Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa
„Najlepsza część życia ludzkiego to małe, bezimienne i zapomniane akty dobroci i miłości” (William Wordsworth)
W drugim tygodniu marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły dołączyli do pięknej akcji społecznej. Uruchomili swoje umiejętności plastyczne i stworzyli plakaty głoszące jedność i tolerancję. A wszystko za sprawą Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, który przypada 21 .03.
Podsumowanie zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt
W lutym, z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariuszy „Serca-Sercom”, zorganizowano w naszej szkole zbiórkę karmy dla bezdomnych piesków i kotków. Zebrane dary w zeszłym tygodniu przekazano Fundacji Fenrir, która działa na terenie naszej gminy. Dziękujemy wszystkim, którzy nie pozostali obojętni na naszą akcję.
Karolina Kreja z klasy 8b laureatką konkursu genealogicznego
Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się ważna uroczystość - wręczenie nagród laureatom wojewódzkiego konkursu genealogicznego. Karolina Kreja zajęła w nim II miejsce. Napisała pracę o swojej rodzinie, a przede wszystkim o Leonie Krei, który w latach 1957 - 1972 kierował Szkołą Podstawową w Jeżewie. Nagrody wręczał wicewojewoda Józef Ramlau oraz organizatorzy konkursu. Karolinę spotkało też wyróżnienie, bowiem udzieliła wywiadu do telewizji regionalnej. W dzisiejszych "Zbliżeniach" można było obejrzeć wypowiedź Karoliny, która sobie świetnie poradziła. To wielka radość dla Karoliny i jej Rodziny, ale też wyróżnienienie dla naszej wiejskiej szkoły. Gratulujemy Karolinie!
Wyjazd do kina klasy 8b
Dziś uczniowie klasy 8b byli w kinie Helios w Grudziądzu na filmie "Obeliks i Asteriks. Imperium smoka". Był to prezent od chłopców dla dziewcząt z okazji Dnia Kobiet. To był bardzo dobry pomysł.
6
27.02 i 6.03. 2023 r. – odbyło się pasowanie w poczet czytelników uczniów klas 1a i 1b
Dzieci obejrzały prezentację o bibliotece. Zapoznały się z regulaminem wypożyczalni i czytelni, odgadywały zagadki. Następnie złożyły przyrzeczenie, że będą szanować książki i zostały pasowane na czytelnika biblioteki szkolnej. Były pierwsze wypożyczenia oraz prezenty w postaci zakładek.
31
3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
Został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze.W naszej bibliotece przygotowano z tej okazji wystawkę sygnalną. Chętni uczniowie mogli również napisać wiersz lub opowiadanie i wrzucić do kolorowej skrzyneczki. Otrzymali za swoje prace zakładki, plany lekcji i słodki poczęstunek.
Wyjazd na lodowisko do Bydgoszczy
Nasza szkoła chętnie korzysta z nietypowych sposobów realizowania podstawy programowej oraz szuka metod aktywizujących uczniów. 2 marca 2023 zorganizowaliśmy wyjazd na lodowisko oraz do parku trampolin. Celem wyjazdu było wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej poprzez propagowanie łyżwiarstwa jako formy aktywnego spędzania czasu w gronie rówieśników, nauka i doskonalenie indywidualnych umiejętności jazdy na łyżwach, pokonywanie własnych słabości i lęków. Uczestnicy przekonali się, że jazda na łyżwach nie jest łatwą dyscypliną, wymaga dużego wkładu pracy oraz wytrwałości w dążeniu do celu, jednak przynosi wiele satysfakcji.
URODZINY MIKOŁAJA KOPERNIKA
19 lutego minęło 550 lat od urodzin Mikołaja Kopernika - sławnego na cały świat astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej. W wielu miastach i miejscowościach odbyły się konferencje, imprezy, którymi zainaugurowano ROK KOPERNIKAŃSKI. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali pełne szacunku i dumy z Polaka życzenia! Wszystkim należą się brawa, a szczególne podziękowania dla dzieci z kl. 1-3, które włożyły dużo pracy tworząc przepięknie zdobione kartki z życzeniami. Ponadto chętni uczniowie z kl. 5-8 wykonali lapbooki - teczki tematyczne z ciekawostkami z życia astronoma, z których przygotowano wystawę.
Zapraszamy do kupna...
Taką niezwykłą kolekcję artystycznych ozdób przygotował nasz samorząd szkolny. Pomysłodawczynią jest nasza niesamowita Pani Paulina Hoppe. Ozdoby można kupić za niewielką kwotę, a zarobione pieniądze będą przeznaczone na potrzeby samorządu szkolnego. Wspaniała inicjatywa, oryginalny pomysł! Pomóżmy samorządowi!
Wizyta dziennikarki z Poznania - pani Karoliny Kasperek
Znalazła nas dzięki muralowi. Wyczytała, że w Jeżewie powstał mural, którego autorami byli też uczniowie. To przyczyniło się do chęci poznania nas, czyli uczniów Szkoły Podstawowej w Jeżewie. Przyjechała aż z Poznania. Pracuje w "Tygodniku Rolniczym" , w którym są umieszczane artykuły o ciekawych inicjatywach mających swe korzenie na wsi. Kiedy zjawiła się w szkole, zorientowała się, że u nas się dzieje. Uczniowie zaprowadzili ją do escape roomu, który wywarł bardzo dobre wrażenie. Zainteresowała się tym bardziej, że tematyka związana z Kopernikiem jest aktualna, bo to przecież jego rok! Później był zachwyt nad muralem Adama Mickiewicza a'la Andy Warhol, a który wykonali uczniowie obecnej klasy VIIIB z artystą Darkiem Paczkowskim. Były opowieści o pracy nad muralem w centrum wsi i różnych akcjach, w których brali udział uczniowie. Powstał długi artykuł! Dziękujemy za zainteresowanie i
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1254673