• Pan Bartek przybliżał wiedzę z fizyki i chemii

        • 25.04.2024
        • W naszj szkole uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pokazach zaprezentowanych przez Pana Bartka, który w przystępny  sposób przekazuje uczniom trudną wiedzę z nauk ścisłych. 

          Podczas spotkania Pan Bartek przeprowadził  widowiskowe eksperymenty chemiczne i fizyczne. W ten prosty sposób popularyzuje naukę wśród najmłodszych.  Cenne jest też to, że uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w jego pokazach, które były bardzo dynamiczne i wesołe.

        • I miejsce dla Martyny i Jakuba

        • 24.04.2024
        • W dniu 23 kwietniu br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Grudziądzu odbył się dla klas VIII turniej wiedzy OMNIBUS. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Michałowska i Jakub Lorczak z klasy VIII b. Stanowili silną drużynę, konstruktywnie ze sobą współpracowali, posiadali bogatą wiedzę, zajęli więc I miejsce. Na turniej pojechali też kibice, nasi uczniowie, aby dopingowć swoich zawodników. Byliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez organizatorów, częstowano nas napojami, świeżo pieczonymi przez uczniów ciasteczkami i pysznym obiadem. Transport również zapewnił nam Ośrodek. Wyjazd zorganizowała Mirosława Piwecka, pedagog specjalny, a uczniów przygotowała Monika Szewczyk, nauczyciel wspomagający.

        • Akcja społeczno - edukacyjna „ Żonkile”

        • 24.04.2024
        • Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

          Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów — często były to właśnie żonkile.

          Powstanie w getcie warszawskim  trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r.

          19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

          Akcja Żonkile w naszej szkole: 19.04.24r.

          - uczniowie klasy 8b razem z koordynatorką tej akcji przygotowali apel,

          -  wolontariusze rozdali uczniom naszej szkoły papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

          -  na terenie szkoły została zorganizowana wystawa,

          W czasie lekcji historii, tego dnia realizowano tematykę II wojny światowej, dotycząca Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie zobaczyli różnorodne materiały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN -  filmy animowane, dokumentalne, opowiadania oraz słuchowiska.

           

        • Wycieczka klas 2a,2b i 3a do Grudziądza

        • 23.04.2024
        • 17 kwietnia uczniowie z klas: 2a, 2b i 3a wybrali się na wycieczkę do Grudziądza. Pierwszym punktem programu był pobyt w grudziądzkim muzeum. Uczniowie brali udział w dwóch lekcjach muzealnych połączonych z warsztatami. Tematem pierwszych zajęć była historia „Od krzemienia do pierścienia”. W ich trakcie dzieci zapoznały się ze zgromadzonymi na wystawach skarbami przeszłości, od pradawnych narzędzi krzemiennych, po misternie tworzoną biżuterię.  Później same miały okazję tworzyć pierścienie z przygotowanych materiałów.  Tematem drugich warsztatów była historia papieru. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się,  gdzie po raz pierwszy  i w jaki sposób wytworzono papier. Następnie tradycyjną metodą czerpali papier i malowali na nim swoje dzieła sztuki.  Po wyjściu z muzeum uczniowie z opiekunami wybrali się na spacer pod wieżę Klimek. Z Góry Zamkowej podziwiali widok na Wisłę. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Centrum Zabaw Galaktyka. Tam pod okiem animatorów spędzili czas na tańcach, wspinaczce, zjeżdżaniu, skakaniu itd. Była to okazja do wspólnej zabawy i integracji. Zmęczeni, ale w dobrych nastrojach wszyscy wrócili do domu. 

        • Podziękowanie od Szkolnego Klubu Wolontariuszy

        • 23.04.2024
        • W imieniu Szkolnego Klubu Wolontariuszy „Seca – Sercom” chcemy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę karmy dla potrzebujących piesków i kotków z terenu naszej gminy.  Zebraliśmy sporą ilość karmy dla zwierzaków i żwirku. Opiekunowie klubu przekazali zebrane dary Fundacji Fenrir, która opiekuje się bezdomnymi zwierzątkami z naszych okolic. Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękujemy. 

        • Zmagania 7 i 8-klasistów w konkursach z języka angielskiego

        • 21.04.2024
        • 15 kwietnia trzynastu uczniów z klas 8a i 8b wzięło udział w konkursie z języka angielskiego pod patronatem Akademickiego LO w Świeciu. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Żołdak a klasy 8b a pozostali uczniowie otrzymali dyplomy. 

          18 kwietnia dwie uczennice z klasy 7a - Dominika Bujak i Helena Olszewska - zajęły II miejsce w gminnym konkursie Crosswords Are Easy organizowanym przez SP w Laskowicach. 

        • 19 kwietnia 2024r. - gminny konkurs "Ortograficzna corrida"

        • 19.04.2024
        • W tym roku odbyła się 15. edycja gminnego konkursu ortograficzno-językowego  "Ortograficzna corrida".  Wzięło w nim udział 26 uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych z gminy Jeżewo. Uczestnicy konkursu podczas zmagań rozwiązywali  zadania z trudnosciami  językowymi, a ich tematyka nawiązywała do zagadnień profilaktyki zdrowotnej,  uzależnień  oraz zagrożeń  czyhających na młode pokolenie.

          Prace uczniów sprawdzała Komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele poszczególnych szkół. Mistrzem Ortografii 2024r. został Jeremi Żebrowski ze Szkoły Podstawowej w Laskowicach. W kategorii klas 8 najlepszy wynik osiągnęła Natalia Gotthard z klasy 8a, zaś Maja Sołoma z klasy 8b zobyła najwyższy wynik spośród uczniów naszej szkoły.

          Gratulujemy świetnej znajomości zasad pisowni.

        • Wystawka z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

        • 19.04.2024
        • 23 kwietnia - obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

          Wydarzenie organizowane od 1995 r. przez UNESCO, którego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także ochrona własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

          23 kwietnia nie jest przypadkową datą – tego dnia urodzili się lub zmarli słynni pisarze, wśród nich m.in. Miguel de Cervantes i William Shakespeare (zgodnie z kalendarzem juliańskim).

          Dlaczego warto czytać?

          Czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, koncentrację, umiejętności komunikacyjne, kształtuje charakter, uspokaja oraz poszerza horyzonty! Zapraszamy do biblioteki po ciekawe książki.

           

        • 18.04.2024 r. – 41. Edycja konkursu: „Recytujemy prozę i poezję kociewską” im. Antoniego Górskiego - eliminacje powiatowe w Świeciu.

        • 19.04.2024
        • Cel konkursu to poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i dziedzictwa regionalnego Kociewia, a w szczególności pielęgnowanie gwary kociewskiej – mowy naszych Lólków. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pogłębia wrażliwość na piękno literatury kociewskiej. Należało przygotować dwa utwory gwarowe mówione lub śpiewane.
          Wystąpiło ponad czterdzieścioro uczniów z powiatu świeckiego. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Radzimska, Pola Tuszyńska, Marta Gliniecka, Lena Sobiechowska, Kinga Puchała i Tymon Talaśka. Wszyscy pięknie się zaprezentowali – Brawo!

        • Wiktor Otlewski wyróżniony w wojewódzkim konkursie

        • 09.04.2024
        • Wiktor Otlewski z klasy 8b został wyróżniony w kategorii uczniów klas VII - VIII Szkół Podstawowych  w  XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” Uroczysta gala odbyła się w dniu 26 marca  2024 roku o godz. 9:00 w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Podczas uroczystości głos zabrał Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, który pogratulował laureatom wspaniałych prac. 

          Gratulujemy Wiktorowi!

        • Wyniki szkolnego konkursu dla klas 1-3 "Wielkanocna Pisanka"

        • 09.04.2024
        • Konkurs ,,Wielkanocna Pisanka" dla klas 1-3

          I miejsce:

          Bartosz Otlewski 1B

          Dominika Gaca 2A

          Dominik Bielaszewski 3A

          II miejsce:

          Tymon Wardacki 1A

          Maja Jędrzejewska 2B

          Alan Manikowski 3A

          III miejsce:

          Igor Krzynówek 1B

          Karolina Kostiuk 2A

          Nadia Szczerbakowska 3A

          Wyróżnienia:

          Oskar Kamratowski 1A

          Mikołaj Klawon 1B

          Filip Radzimski 2B

          Natan Kortas 2B

          Kacper Brzeski 3A

        • II miejsce Natalii w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Języku Polskim

        • 06.04.2024
        • 20 marca 2024 r. w 2 LO w Świeciu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Języku Polskim pod patronatem Starosty świeckiego. W konkursie brało udział 7 szkół z powiatu. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z klasy 8a – Natalia Gotthard, Zuzanna Żurek i Robert Siwa.

          Natalia Gotthard zajęła II miejsce.
          Nagrody wręczyli laureatom Barbara Studzińska Starosta Powiatu Świeckiego i Dyrektor Szkoły Adam Kufel.

        • Ogłoszenie

        • 05.04.2024
        • Szanowni Państwo,

          Pewnie do wielu z nas trafiła informacja, że 13 marca 2024 r. w miejscowości Grupa doszło do pożaru. Nie każdy jednak wie, że w wyniku tego zdarzenia dach nad głową stracił krewny ucznia naszej szkoły. Straty są ogromne. W intrenecie zorganizowano zbiórkę na odbudowę domu pana Andrzeja Fraszkiewicza. Każdy z nas może pomóc wpłacając pieniądze na ten szczytny cel.

          To link to zbiórki: https://szczytny-cel.pl/z/grupa-jazdy-polskiej-1a

          Przyda się też pomoc materialna. Pan Andrzej potrzebuje naczyń takich jak talerze, garnki, sztućce, kubki ,szklanki. Potrzebna jest też nowa  pościel w rozmiarze 200/220 (2 komplety), poduszki oraz ręczniki (kąpielowe i mniejsze). W celu zaoferowania pomocy oraz poznania aktualnych potrzeb, najlepiej kontaktować się telefonicznie z panem Andrzejem – 660982570. Rzeczy, które chcemy podarować można zostawić w sekretariacie szkoły lub w sali nr 4.  

          Pan Andrzej  już teraz dziękuje za każde wsparcie.