1 MAJA - 130 lat temu, 1 maja 1890 roku, po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.
Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.
1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. W PRL został uznany za święto państwowe. Obowiązkowe uroczystości odbywały się w całym kraju.
W latach 80. niezależne od władz pochody i manifestacje organizowała w tym dniu solidarnościowa opozycja. Były one siłą rozbijane przez milicję, w latach 1982-84 uczestnicy demonstracji byli zatrzymywani i stawiani przed kolegium ds. wykroczeń.
1 maja obchodzony jako Święto Pracy jest także katolickim Świętem Józefa Rzemieślnika.
Proklamował je papież Pius XII 1 maja 1955 r. Nadał w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu Świętu Pracy. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką - w aspekcie wartości chrześcijańskich, społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r.
Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii. 2 maja był dniem w Rzeczypospolitej Ludowej obowiązkowego zdejmowania flagi po Święcie Pracy, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 roku znosiła trzeciomajowe święto.
3 Maja - Co to za święto?
3 dzień maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Co roku świętujemy wtedy uchwalenie Konstytucji 3 Maja, co miało miejsce w 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga po amerykańskiej. Święto narodowe uchwalono 1919 roku. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jego obchodów. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono jednak w 1990 roku.
3 maja to również uroczystość liturgiczna Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski obchodzona w Kościele katolickim od roku 1920, ustanowiona przez papieża Benedykta XV na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Obecnie to dla Polaków dzień wolny od pracy, w którym mogą brać udział w różnych uroczystościach i paradach.
3 Maja 2020 będzie inny niż wcześniejsze. Wszystko to przez zakaz zgromadzeń publicznych spowodowany epidemią koronawirusa. Wszelkie planowane wcześniej wydarzenia zostały odwołane.
Jak świętować w domu?
Warto wywiesić flagę przed domem w oknie lub na balkonie
Można wykonać majowy kotylion.
Maria Znaniecka