Wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali co najmniej 21 857 obywatelach polskich - oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Konsekwencją sowieckiego ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 r. dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni - najczęściej żony i dzieci zamordowanych.
Dzień Pamięci Ofiar Katynia został uchwalony przez Sejm w 2007 r. dla uczczenia wszystkich wymordowanych przez NKWD. Święto państwowe przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich jeńców (13 kwietnia 1943 r.).
Delegatura IPN w Bydgoszczy
13-27 kwietnia przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu prezentowana będzie wystawa elementarna Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit. Uroczystego otwarcia 13 kwietnia o godz. 12.00 dokonają przewodniczący Kolegium IPN prof. Wojciech Polak, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon;
13-27 kwietnia w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy prezentowana będzie wystawa Zbrodnia katyńska;
Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Ukazuje zbrodnię katyńską: od układu Ribbentrop-Mołotow, poprzez losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, po mord w Katyniu i ogłoszenie przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku podpisanego przez Józefa Stalina.
Wystawa zawiera również panele regionalne, poświęcone mieszkańcom Pomorza zamordowanym w Katyniu.