Emilia Bibianna Liszkowska - Parczewska urodziła się 2 grudnia 1877 r. w Poznaniu. Była dobrze wykształcona ( między innymi mówiła i pisała po francusku, angielsku i niemiecku) i po ukończeniu szkoły w Poznaniu rozpoczęła w Krakowie studia malarskie. Kontynuowała je w Dreźnie, Wiedniu i Paryżu. W Paryżu dotarła do Olgi Boznańskiej i przez jakiś czas była jej uczennicą.
Za mąż wyszła za ziemianina – Wincentego Liszkowskiego. Niebawem Liszkowscy zamieszkali w majątku ziemskim w Lipienkach. 10 października 1912 r. władze niemieckie – Komisja Kolonizacyjna - nabyły drogą wywłaszczenie majątek w Lipienkach, co było zemstą za działalność patriotyczną Emilii Liszkowskiej. 11 kwietnia 1913 r. majątek lipieński został zajęty siłą. Pani Emilia nie ustąpiła dobrowolnie: z domu w Lipienkach siłą wynieśli ją na rękach żandarmi niemieccy.
Pani Emilia powtórnie wyszła za mąż w 1913 roku za Tadeusza Parczewskiego, właściciela Belna, majątku położonego 5 km od Lipienek.
Emilia Liszkowska-Parczewska utrwaliła się na stałe w historii obecnej gminy Jeżewo swą działalnością społeczną. Jej postawa obywatelska wynikała z głęboko zakorzenionego patriotyzmu i poczucia obowiązku pracy dla kraju. Jeszcze mieszkając w Lipienkach, założyła w sąsiedniej wiosce – Jeżewie – polski dom towarowy, który wykupiła od bankrutującego Niemca. Prowadziła go sama, doglądając związanych z nim spraw.
Pani Emilia, nie zważając na grożące ze strony niemieckiego zaborcy represje, gromadziła wiejskie dzieci i pod pozorem nauki śpiewu, uczyła je po kryjomu języka polskiego i historii Polski.
Emilia Parczewska zaktywizowała polskie życie narodowe na ziemiach obecnego powiatu świeckiego.. Znacznie przyczyniła się do stworzenia banku ludowego, spółdzielni handlowej, a także doprowadziła do reaktywowania Kółka Rolniczego.
Począwszy od 1907 r. zorganizowała w powiecie świeckim czytelnie i domy ludowe, była znaną działaczką Towarzystwa Czytelni Ludowych na Pomorzu. Z jej inicjatywy powołano w 1908 r. Koło Gospodyń Wiejskich. W 1911 r. współtworzyła Koło Ziemianek Polskich w Świeciu. Kontynuowała działalność społeczną i patriotyczną w odrodzonej Polsce. W 1918 roku Emilia Parczewska została członkiem 40-osobowej powiatowej rady narodowej, która przygotowywała społeczeństwo do powrotu ziemi świeckiej do Polski. Przed 1914 r. odnowiła ołtarze w jeżewskim kościele.
Za patriotyczną postawę podczas zaboru i za całokształt pracy społecznej została odznaczona przez władze polskie Orderem Odrodzenia Polski ( Polonia Restituta), zwrócono jej także Lipienki, w których osiadł jej syn Zygmunt Liszkowski.