• Akcja "Żonkile" w naszej szkole

        • 20.04.2022
        • 79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie.

          By upamiętnić te wydarzenia, co roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN organizuje Akcję Żonkile.

          Symbolem pamięci o powstaniu jest żonkil, co łączy się z historią Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania. Po wojnie starał się  on zachować pamięć o wydarzeniach i ludziach z getta. Co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego bukiet żółtych kwiatów.

          Nasza szkoła także kontynuuje pamięć o tym wydarzeniu.

          1. Uczniowie klas od 4 do 8 biorą udział w prezentacji opowiadania „Prawdziwi przyjaciele” oraz pokazach filmów „Będę pisać”, „Muranów – dzielnica Północ”.

          2. W czasie lekcji historii przeprowadzono warsztaty pogłębiające wiedzę na temat II wojny światowej oraz losach społeczności żydowskiej.

          3.  Uczniowie klas 6a, 8a i 8c wykonali papierowe żonkile – każdy uczeń szkoły otrzymał takiego żonkila. 

          4.  Przy sali nr 12 znajduje się wystawa poświęcona historii powstania w getcie warszawskim.

          5. Uczennice kl. 8a przygotowały audycję przez radiowęzeł.

        • W nastroju wielkanocnym

        • 19.04.2022
        • Przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole panowała podniosła atmosfera. W klasie 1a dzieci wykonywały wielkanocne prezenty, a uczniowie klas 7 i 8 przygotowali plakaty o zwyczajach, które dotyczą naszych zachodnich sąsiadów.

        • „Dzieci - dzieciom, serca - sercom”

        • 10.04.2022
        • Akcja charytatywna na rzecz dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy, które obecnie uczą się w naszej szkole i przedszkolu.

          Społeczność szkolna i przedszkolna wraz z Radą Rodziców przygotowała kiermasz palemek i ozdób wielkanocnych w naszej szkole . Kiermasz odbył się w dniu wywiadówki, 6 kwietnia 2022 roku.

          Palemki i ozdoby zostały wykonane przez uczniów, przedszkolaków i ich rodziców oraz nauczycieli. Bardzo duże zaangażowanie w ich wykonanie było ze strony świetlicy szkolnej.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za zaangażowanie się w tę akcję i każdy grosik wrzucony do puszki!                                      

          Rada Rodziców

          „Rycerstwo Niepokalanej”

          Szkolny Klub Wolontariuszy „Serca-Sercom”

        • 8 kwietnia 2022 r. - XXV Gala Kociewska „Kociewie naszym domem” w Warlubiu

        • 10.04.2022
        •  Podczas jubileuszowej gali kociewskiej nasi uczniowie odebrali nagrody w konkursach recytatorskich, piosenki oraz plastycznym. Były występy zespołu  z Warlubia i Starogardu Gdańskiego oraz scenka teatralna, a  wszystko w bardzo uroczystej atmosferze. Usłyszeliśmy dużo podziękowań i gratulacji.

          Nagrody odebrali: Fliip Radzimski z kl. 0b, Natalia Radzimska kl. 2b, Hubert Dalak z kl. 7b za recytację; Anna Zbrzeska za piosenkę oraz Elmy Miler z kl. 0b i Liana Kizyma z kl. 4b za pracę plastyczną.

          Gratulujemy sukcesów!

        • 21 marca 2022 r. - powitanie wiosny przez klasy I-III

        • 21.03.2022
        • Pierwszy dzień wiosny! Wszyscy cieszymy się, że jest już cieplej na dworze. Promienie słońca powodują, że jesteśmy radośniejsi, więcej się uśmiechamy. Uczniowie klas 1-3 przywitali pierwszy dzień wiosny kolorowym, ukwieconym korowodem. Radośni przeszliśmy ulicami Jeżewa. Towarzyszyły nam wesołe okrzyki i dźwięki grzechotek. Zakończyliśmy nasz przemarsz na boisku szkolnym wspólnym gromkim okrzykiem: "Żegnaj zimo,witaj wiosno!"

        • 21 marca Światowy Dzień Poezji

        • 21.03.2022
        • Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

          UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.

          Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.

          Przy okazji przypominamy, że w związku z przypadającą w maju 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej – poetki i nowelistki epoki pozytywizmu oraz działaczki społecznej – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

           

        • 11 marca 2022 r. - POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI I PIOSENKI KOCIEWSKIEJ „KOCIEWIE NASZYM DOMEM” W WARLUBIU

        • 14.03.2022
        • W konkursie uczestniczyło 60 uczestników z 11 placówek:

           SP Lniano

           SP Wielki Komorsk

           SP Lipinki

           Starogardzkie Centrum Kultury

           Zespół Placówek Oświatowych Drzycim

           NSP Sierosław

           SP Bukowiec

           SP Michale

           Zespół Szkół Jeżewo

           PSP Warlubie

           SP Skarszewy

          Komisja, w składzie:

           1. Maria Jankowska – przewodnicząca Rady Gminy w Warlubiu

           2. Maria Wygocka- regionalistka, założycielka konkursu

           3. Anna Rutkowska – przewodnicząca RR –PSP Warlubie

           4.Mirosława Danielewicz – nauczyciel SP Wielki Komorsk

          dokonała oceny uczestników konkursu w kategoriach:

          a) Recytacje -uczniowie klas 0-III

          b) Recytacje - uczniowie klas IV-VI

          c) Recytacje – uczniowie klas VII-VIII

          d) Śpiew - klasy 0-III

          e) Śpiew - klasy IV-VI

          f) Śpiew - klas VII-VIII

          Podczas oceny, komisja uwzględniła następujące kryteria:

           znajomość tekstu,

           interpretację utworu,

           kulturę słowa, wyrazistość,

           umiejętności wokalno- muzyczne,

           ogólny wyraz artystyczny prezentacji

          i wyłoniła następujących laureatów:

          RECYTACJE KATEGORIA KLASY 0-III

          NAGRODĘ ZDOBYŁ

          Filip Radzimski kl. 0b- SP Jeżewo

          WYRÓŻNIENIE

          Natalia Radzimska kl. 2b- SP Jeżewo

          RECYTACJE KATEGORIA KLASY VII-VIII

          NAGRODĘ ZDOBYŁ

          Hubert Dalak kl. 7b SP Jeżewo

          PIOSENKA KATEGORIA KLASY VII-VIII

          NAGRODĘ ZDOBYŁA

           Anna Zbrzeska kl. 7a- SP Jeżewo

           

          Wręczenie nagród laureatom odbędzie się podczas Gali Kociewskiej, w dniu 08.04. 2022 roku

          w Publicznej Szkole Podstawowej w Warlubiu godz. 10.00.

        • 10 marca 2022 r. - uczniowie z Ukrainy w naszej szkole

        • 10.03.2022
        • Wojna w Ukrainie zmusiła do opuszczenia kraju kobiety wraz z dziećmi. W gminie Jeżewo znalazły się osoby, które postanowiły wesprzeć w potrzebie uchodźców. W Czersku Świeckim znalazły bezpieczne miejsce trzy osoby, a w Jeżewie obecnie mieszka dziewięć kobiet i dwanaścioro dzieci. Od poniedziałku siedmioro z nich podejmie naukę w naszej szkole. To też wyzwanie dla całej społeczności jeżewskiej placówki.

        • 8 marca 2022 r. - Dzień Kobiet

        • 10.03.2022
        • Dzień Kobiet był bardzo przyjemnym dniem. Po korytarzach szkolnych przemykali chłopcy z kwiatkami... Dziewczęta w dyskretny sposób bardziej eleganckie. Uśmiechy, życzenia... Czasami pizza dla koleżanek... W pokoju nauczycielskim ciasto i życzenia dyrektora ... To miłe, że panowie pamiętają o koleżankach z pracy, o koleżankach z klasy!

        • 6 marca 2022r. - Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

        • 10.03.2022
        • „Kto ratuje jedno życie -ten ratuje cały świat”. 6 marca to Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Tego dnia wspominamy osoby, które w XX wieku z narażeniem życia sprzeciwiały się reżimom totalitarnym.

          Święto ustanowił 10 maja 2012 roku Parlament Europejski, by upamiętnić osoby, które ryzykowały życiem, sprzeciwiając się totalitarnym reżimom XX wieku. Pojęcie Sprawiedliwego ma uniwersalny charakter -Ogrody Sprawiedliwych powstały już m.in. w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji.

          6 marca został wybrany jako rocznica śmierci Mosze Bejskiego. Bejski urodził się w1921 roku w Działoszycach w województwie świętokrzyskim. Podczas wojny, po ucieczce z obozu pracy na Podgórzu, był ukrywany w Krakowie przez Mariana Włodarczyka. Aby nie narażać swojego przyjaciela, postanowił wrócić do obozu pracy. Trafił do Płaszowa, Bejskiemu udało się dostać do fabryki Oskara Schindlera i doczekać końca wojny. Wyjechał do Izraela, gdzie został sędzią Sądu Najwyższego, zainicjował powstanie Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtworzył definicję Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

          Tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata nadaje od 1963 roku Instytut Yad Vashem z siedzibą w Jerozolimie. Dotąd 27362 osoby otrzymały Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata -wśród nich największą grupę stanowią Polacy.

          Wśród 6992 osób, uhonorowanych za ratowanie Żydów podczas wojny, znajdują się Władysław Bartoszewski, Julian Grobelny i Zofia Kossak-Szczucka z Rady Pomocy Żydom Żegota, Mieczysław Fogg, piosenkarz, który ukrywał w swoim mieszkaniu rodzinę Ignacego Singera, Jan Dobraczyński, pisarz, Aleksander Kamiński, autor Kamieni na szaniec, Jan Karski, Czesław Miłosz, który udzielił pomocy rodzinie Seweryna Trossa, Józef i Wiktoria Ulmowie, których cała rodzina została rozstrzelana za ukrywanie Żydów, Rudolf Weigl, profesor biologii z Lwowa, który uratował dziesiątki osób, zatrudniając je w swoim Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami.

          Irena Sendlerowa- uratowała 2,5 tyś. żydowskich dzieci. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych. W 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata nadaje Sąd Najwyższy Izraela w imieniu Państwa Izrael i narodu żydowskiego osobom nie będącym Żydami, które ryzykowały życiem, by ocalić Żydów z Holokaustu.

          Zapraszam na wystawę, która znajduje się przy sali nr 12. Wystawę przygotowała kl. 7a, która realizuje innowację pedagogiczną dotyczącą Medalu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

        • 1 marca 2022 r. - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

        • 08.03.2022
        • Jak co roku tego dnia w naszej szkole odbyła się akademia przez radiowęzeł poświęcona upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Zorganizowano także wystawę dotyczącą tego wydarzenia. Odbył się konkurs plastyczny „ Żołnierze Wyklęci - plakat”.

        • Eduroom „Wyspa pełna tajemnic – zostanę, czy ucieknę?” - podsumowanie

        • 08.03.2022
        • Zakończył się kolejny, dłuższy okres nauki zdalnej dla uczniów. Izolacja od rówieśników, codzienna samodyscyplina i motywacja do nauki  pokazały, że był to z pewnością trudny czas dla dzieci. Aby zwiększyć atrakcyjność i oryginalność sposobów nauczania, a przede wszystkim zintegrować młodzież i wdrożyć do pracy zespołowej w stacjonarnych warunkach stworzono w szkole pokój zagadek pt. „Wyspa pełna tajemnic  - zostanę, czy ucieknę?”

           Eduroom to szczególny rodzaj escape roomu ukierunkowany na wykorzystanie wiedzy międzyprzedmiotowej. Rozwija także zdolności twórczego i logicznego myślenia. Uczestnik zabawy dochodzi do rozwiązania problemu nie tylko metodą prób i błędów, ale zaczyna myśleć przyczynowo-skutkowo. Uczniowie doskonalą umiejętności kluczowe, a także przydatne w  dorosłym życiu umiejętności miękkie: między innymi komunikatywność w zespole, uważność, kreatywność, działanie pod presją czasu .

           Aby rozwiązać szereg zagadek nasi uczniowie musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, chemii, geografii i biologii, a przede wszystkim ogromną spostrzegawczością i umiejętnością pracy w grupie. Czas na wykonanie zadań był ograniczony – tylko 60 minut. 

          Udział w zabawie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – zgłosiło się 52 chętnych uczniów z klas 7 i 8. Na szczególną pochwałę zasługuje ich ogromna chęć podjęcia nowych wyzwań i działań, a także determinacja do ukończenia zadania. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

        • 2 marca 2022 r. - szkolny etap konkursu „Recytujemy prozę i poezję kociewską”

        • 03.03.2022
        • 01.03.2022 r. odbył się kociewski konkurs recytatorski, w którym wzięło udział dziewięcioro uczniów. Każdy przedstawił po dwa utwory poezję i prozę lub prozę i piosenkę. Jury w składzie: Monika Szewczyk, Kinga Bukowska
          i Ewa Rządkowska przyznały następujące nagrody i wyróżnienia:

          Klasa 0:

          1. I miejsce - Filip Radzimski kl. 0b – „Śmnig” Mirosława Móller – wiersz

                                                        „Kiszanie kapusty” Mirosława Móller - proza;

          Klasy 1-3:

          1. I miejsce – Natalia Radzimska z kl. 2b – „Z pamiantnika Babci” Ewelina Błażyńska – wiersz; „Sad” Antoni Górski – proza
          2. II miejsce – Marta Gliniecka z kl. 2b - „Z pamiantnika Babci” Ewelina Błażyńska – wiersz; „Kurónek i kokoszka” Bernard Janowicz;
          3. III miejsce – Tymon Talaśka z kl. „Z poezji kociewskiej” Jan Wespa; „Rzeźbarz” Mirosława Móller fragment prozy;

          Wyróżnienia: Maja Nowak z kl. 2b, Kinga Puchała z kl. 3a, Oliwia Piotrowska z kl. 3a

          Klasy 7 proza i poezja:

          1. I miejsce – Hubert Dalak z kl. 7b – „Leśne wandrówki” Krystyna Klufczyńska - poezja; „Pory roku” Antoni Górski;

          Klasy 7 proza i piosenka:

          1. I miejsce – Anna Zbrzeska kl. 7a – „O tym jak musiałóm buksy nosić”Mariola Schulz - proza;

          „Straciła ukochanego na wojnie” – piosenka z Komórska.

        • My też SOLIDARNI Z UKRAINĄ

        • 02.03.2022
        • Samorząd szkolny przygotował dla uczniów i nauczycieli plakietki manifestujące solidarność z narodem ukraińskim. Chociaż w ten symboliczny sposób wspieramy heroicznie walczącą z rozyjskim agresorem Ukrainę. Dziękujemy, Pani Paulino,  za  kolejny dobry pomysł!

        • 28 lutego 2022 r. - szkolny etap konkursu recytatorskiego "Strofka"

        • 28.02.2022
        • W bibliotece odbył się szkolny konkurs recytatorski „Strofka” w konkursie wzięło udział 40 uczniów. Jury w składzie: Edyta Podgórska, Anna Massek, Kinga Bukowska i Ewa Rządkowska przyznało następujące nagrody
          i wyróżnienia:

          W kategorii klas 0:

          Klasa 0a:

          I miejsce – Fryderyk Stolarczyk

          II miejsce – Zofia Piórkowska

          III miejsce – Jakub Lahutta

          Wyróżnienia: Dominika Gaca, Amelia Keszkowska

          Klasa 0b:

          I miejsce – Oliwia Moskal

          II miejsce – Nikodem Górski

          III miejsce – Szymon Klawon

          Wyróżnienie – Maja Jędrzejewska, Antoni Pikuła i Rozalia Gałabuda

          W kategorii klas 1-3:

          I miejsce – Natalia Radzimska z kl. 2b

          II miejsce -  Martyna Kurcz z kl. 3b

          III miejsce – Roksana Projs z kl. 2a

          Wyróżnienia: Anna Krzynówek z kl. 1a, Pola Tuszyńska z kl. 2b, Kinga Puchała
          z kl. 3a, Kaja Wardacka z kl. 3a

          W kategorii klas 4-6:

          I miejsce – Lena Kłopotek z kl. 4a

          W kategorii klas 7-8:

          I miejsce - ex aequo – Magdalena Dolewska z kl. 8a i Aleksandra Karetko z kl. 8a

        • Światowy Dzień Dinozaura

        • 27.02.2022
        • 26 lutego obchodzimy Światowy Dzień Dinozaura, który stwarza wspaniałą okazję do przybliżenia tych prehistorycznych zwierząt, zamieszkujących w erze mezozoicznej naszą planetę. W naszej szkole nie zapomniano o tym dniu. Zostały przygotowane dla uczniów różne atrakcje, z których mógł każdy skorzystać podczas przerw. Fantastyczny pomysł.