Cała Polska Czyta Dzieciom – kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Akcja ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut codziennie jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. W naszej szkole starsi uczniowie czytali młodszym.
Pamiętajmy! Czytanie jest skutecznym sposobem na zwiększenie predyspozycji edukacyjnych uczniów. Głośne czytanie dzieciom sprzyja osiąganiu następujących wyników:
-podniesieniu poziomu wypowiedzi ustnych a także pisemnych, kontakt z żywym słowem uczy dzieci prawidłowej mowy i akcentowania,
-wzrostowi zrozumienia tekstów i poleceń,
-zwiększeniu skłonności dzieci do refleksji oraz krytycznego myślenia,
-zwiększeniu ambicji i motywacji dzieci do działania,
-poprawie wzajemnych relacji między uczniami, gdyż słuchając głośnego czytania uczą
się również komunikować między sobą, spada agresja,
-zwiększeniu otwartości dzieci na nowe sytuacje i nowe osoby,
-wyrobieniu nawyku i gustu czytelniczego,
-wzrostowi czytelnictwa,
-zmianie stosunku dzieci do książki,
-nabywaniu umiejętności rozwiązywania problemów emocjonalnych poprzez analizę tekstów literackich,
-rozwojowi języka, pamięci i wyobraźni,
-wzmocnieniu poczucia własnej wartości dziecka
Czytajmy!